fotograf białystok przysięga białystok

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego

Planowanie ślubu

Każda para narzeczonych planująca wyjątkowy dzień ślubu zaczyna poszukiwania od kilku najważniejszych rzeczy. Nie ukrywam, nie są to proste decyzje, a jedne z tych bardziej stresujących pod kątem organizacji. Przygotowania do tego dnia trwają zwykle dość długo – kilka, kilkanaście miesięcy, a zaczynające się nawet 3 lata przed planowanym ślubem.

  • Wybór najlepszego terminu
  • Rezerwacja w kościele
  • Zgranie sali weselnej
  • Oprawa muzyczna na salę dj/zespół
  • wybór, zaklepanie terminu – fotograf ślubny
  • wybór – film ślubny

Te wyżej to podstawowe elementy każdego ślubu te, które muszą być najwcześniej zaklepane.

Czy fotograf ślubny musi być najlepszy?

Odpowiadając, szybko stwierdzę, tak powinien być najlepszy. Ale moment możliwie najlepszy tzn. zależnie od Waszych potrzeb, waszych upodobań i oczywiście względów finansowych. Nie ma jednego wskaźnika, który mówi o tym, który jest najlepszy. Przede wszystkim zdjęcia ślubne muszą się podobać Wam. Widziałem już wiele różnych stylów fotografii ślubnej. Jedne podobają mi się bardziej, inne mniej. Ja stworzyłem swój, który uznałem za najlepszy dla moich prac. Podobnie jest ze stwierdzeniem, że jeśli coś jest droższe, to jest lepsze. Tu też nie mogę się zgodzić. Dziś najdrożsi to mistrzowie marketingu, którzy opanowali sprzedaż produktu, usługi do perfekcji. Patrząc często na ich pracę, nie widzę żadnej różnicy między tymi fotografami ślubnymi, którzy biorą połowę tej ceny. Są to przeważnie tzw. kozaki w branży, z doświadczeniem, ale młodzi fotografowie reprezentują już podobny poziom i jakość zdjęć.

Zdjęcia ślubne pamiątka na całe życie

Musicie mieć świadomość, że dzień ślubu jest wyjątkowym, jedynym, magicznym dniem z Waszego życia nie do powtórzenia. Więc trzeba zadać sobie pytanie.
Jakiego fotografa chciałbym mieć na ślubie? Jaki mam budżet?

piekne zimne ognie na slubie

KWIATY ŚLUBNE ZWIĘDNĄ
DODATKI ŚLUBNE TRAFIĄ DO SZUFLADY
TORT ZJEDZĄ GOŚCIE,
STROJE ŚLUBNE TRAFIĄ DO SZAFY
ZOSTANĄ TYLKO WSPOMNIENIA …
… WSPOMNIENIA, KTÓRE BĘDĄ WRACAŁY, GDY SPOJRZYMY NA ZDJĘCIA

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

Niestety muszę stwierdzić, że nie ma złotej recepty na wybór najlepszego fotografa ślubnego. Każdy z nas ma inne upodobania. Mam jednak dla Was kilka pomocnych wskazówek jak wybrać tego jedynego na swój wymarzony ślub.

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego Adrian Gudewicz fotograf Białystok

Oto kilka czynników, które nie powinny wpływać na Wasz wybór — pamiętajcie jednak, że to są wskazówki i porady, abyście wybrali najlepszego fotografa ślubnego.

1. Doświadczony fotograf ślubny.
Doświadczenie w fotografii ślubnej według mnie to konieczność — nie chcecie przecież wziąć fotografa, który wykona pierwsze zlecenie na waszym ślubie i będzie uczył się, testował różne ustawienia. Pamiętajcie też jednak, że „bardzo zajęty” fotograf ślubny nie zawsze znaczy dobry fotograf ślubny. Jeśli ktoś robi ponad 50 ślubów rocznie, to nie do końca świadczy o doświadczeniu, a do tego może to być firma która wysyła innych fotografów na podpisane zlecenia, oraz oddawanie materiału może być bardzo opóźnione. W tym wypadku najlepiej się dowiedzieć czy na ślubie będzie ta sama osoba, z którą podpisujecie umowę, oraz jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia ślubne.

2. Fotograf ślubny z polecenia
To jest całkiem dobra opcja przy wyborze fotografa ślubnego o ile widzieliśmy już zdjęcia znajomych, którzy korzystali z tej usługi. Rzecz gustu u każdego inna. Warto więc obejrzeć te zdjęcia. Pamiętajcie, że znajomi polecać Wam mogą fotografów np. swoich znajomych tylko dlatego, że się znają albo chcą im dać możliwość zarobku. Znajomy znajomego to dobra opcja (dobrzy znajomi nie życzą Wam źle) o ile zapoznacie się z portfolio i jego prace fotografa się Wam spodobają.
Uwaga teraz najgorsze, co spotkało również moją osobę jako fotografa ślubnego. Polecenie od kamerzysty, O ile polecenia od kamerzysty są ok, według mnie nie powinien Wam życzyć złego fotografa na ślubie, o tyle często próbują na siłę wrzucić kogoś swojego. Miałem „nieprzyjemność” współpracować z kamerzystą, który przed ślubem chciał przekonać parę młodą (narzeczeni podpisała już ze mną umową prawie rok wcześniej), aby wzięli ich fotografa i zwrócą im koszt mojego zadatku. SZOK! Także jeśli też polecają, proszę zweryfikujcie ich portfolia.

3. Znajomy fotograf lub fotograf w rodzinie
Wiem i rozumiem. Dobrze jest jak w rodzinie ma się fotografa. Na swoją uroczystość dowiedzcie się jednak, czy ten Wasz fotograf to na pewno fotograf ślubny z doświadczeniem. Wierzcie lub nie ale słyszałem już kilka takich sytuacji, gdzie znajomi mówią, że żałują, że nie wzięli profesjonalnego fotografa ślubnego a członka rodziny po znajomości. „Ciocia mówiła, że wujek Janek zrobi Wam zdjęcia”. Tylko może być tak, że wujek Janek robi zdjęcia ptakom, albo wujek Janek chce potańczyć, porozmawiać i się napić z rodziną, a nie fotografować najważniejsze momenty z dnia ślubu. Osobiście sam miałem kilka zapytań co do fotografowania dnia ślubu u rodziny. Wtedy jednak na pytanie, czy chcecie bym się bawił na imprezie czy robił reportaż, wybierali to pierwsze wtedy pozostało mi tylko polecić fotografa, a ja byłem gościem weselnym na pięknej uroczystości.

4. Zapracowany fotograf nie ma czasu się spotkać.
Warto by było po prostu się z nim spotkać się i porozmawiać.
Nie zawsze jest możliwość, ale warto. Idealna praca na lini fotograf Białystok– para młoda to dobry kontakt między nimi. Nie jest to na pewno jakiś must have (niektórzy artyści czyt. fotografowie ślubni skupiają się na pracy, a nie współpracy). Jeśli już na spotkaniu łapiecie wspólne fale i do tego podobają się Wam zdjęcia ślubne. To może być właśnie ta idealna współpraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do mnie